От началото на тази година общо 12 общини внесоха проекти за изграждане на водна инфраструктура със средства от Оперативна програма „Околна среда” на обща стойност 375 млн. лв.
Десет общини - Тутракан, Дулово, Разград, Бургас, Нова Загора, Пазарджик, Елхово, Варна, Балчик и Ихтиман, внесоха предложения по процедурата за подготовка и изпълнение на проекти за водна инфраструктура на обща стойност 333 млн. лв. С тях ще бъдат рехабилитирани ВиК мрежите, ще се осигури дълбоководно заустване на водите от Златни пясъци, Балчик и Албена, ще се изградят три нови пречиствателни станции за отпадъчни води в Тутракан, Елхово и Ихтиман и ще се реконструират други шест в Разград, Меден Рудник, Нова Загора, Пазарджик, Златни пясъци и Албена.
Очаква се до края на април предложенията да бъдат оценени, за да бъдат подписани и договорите за предоставяне на средствата от Оперативна програма „Околна среда”. Тъй като тази процедура е насочена към общините с по-ниска степен на подготовка, те ще бъдат подпомогнати както в разработване на проектите, така и в тяхното изпълнение. По този начин няма да им се наложи да кандидатстват по различни процедури за двата компонента и ще се съкрати времето от идейната фаза до реалното строителство. По същата процедура във финален етап на одобрение са проекти за 340 млн. лв. на други девет общини - Айтос, Дряново, Чирпан, Елин Пелин, Левски, Разлог, Смолян, Радомир и Попово.
През 2010 г. МОСВ обяви две процедури в сектор „Води” – освен тази за общините с по-ниска степен на готовност, ОПОС финансира и предложения на общини с готови проекти за строителство.
Две общини - Пирдоп и Средец, внесоха проекти по втората отворена процедура, предназначена само за строителство на водна инфраструктура. С над 41 млн. лв. двете общини ще доизградят ВиК мрежите си, а Средец ще построи и пречиствателна станция за отпадъчни води. С това общият брой на проектите в оценка по тази процедура вече са седем, като се очаква в края на март да се отпусне финансирането за обектите на Трявна, Столичната община, Тервел, Козлодуй и Кнежа.
Реализацията на проектите и по двете процедури трябва да приключи до края на 2014 година, когато близо 3 млн. жители реално ще усетят ползите от еврофинансирането по Оперативна програма „Околна среда”.