През първите пет месеца на 2009 г. са издадени 2019 разрешения за ползване. За същия период на миналата година те са 1623. Повечето обекти са започнати преди повече от година и половина и в периода на кризата е срокът им за завършване. Сред тях преобладават инфраструктурните, но влизат в експлоатация и предприятия за производство на строителни материали. Какъвто е заводът за фаянс и подова керамика на испанската “Керос”
Вече завършени са и големи обекти от високото строителство. Такъв обект е “Кауфланд” в Стара Загора. На 30 май разрешение за ползване получи първият в страната супермаркет “Лидл” /първи етап/, пак през месец май разрешение получи и хипермаркет “Баумакс” в Бургас.
Сред големите обекти е рехабилитацията на ТЕЦ “Марица-изток 3” и изграждането на двете нови сероочистващи инсталации. Проектът е със собствено финансиране на компанията “Енел Марица-изток3”. За периода 2007-2009 г. компанията ще инвестира в дълготрайни активи близо 450 млн. лева, като ще бъдат рехабилитирани блокове 3 и 4 на ТЕЦ “Марица-изток 3”
Беше открита нова част от софийското метро, с разрешението заработиха нови 6 км. подземен релсов път и пет метростанции – от стадион “Васил Левски” до “Младост 1”.
Разрешение за ползване получи фондохранилището за съхранение на културни ценности. Държавната сграда е със стопанин Минисерството на културата, намира се до паметника “Левски”. Там ще бъдат настанени картини, скулптури, пластики на Националната художествена галерия и на Галерията за чуждестранно изкуство. В тази сграда пожарогасителната система е с висока степен на сигурност, гарантирана от използването на инертен газ. Изгадени са модерни климатични системи, които поддържат необходимата влажност и температура на работната среда, монтирани са сигнално-охранителна и видеонаблюдателна системи.
Във фондохранилището се намират реставраторски ателиета за картини, икони и хартия, които са оборудвани с вани и аспираторна уредба за отвеждане на вредните емисии. В сградата са изградени специализирани депа за картини, графики и склуптура. В стелажите ще могат да бъдат съхранени 2600 кв.м картини. За графиките са предвидени метални шкафове.
В новопостроеното фондохранилище от Националната художествена галерия ще бъдат пренесени и съхранени 17 000 графики, 3020 скулптури и 2500 платна живопис.