Със заявление за достъп до информация през март месец 2009г. поисках достъп до проекта за Общ устройствен план на Община Варна, който бе укриван от обществото и приет от Общински съвет и от Национален и Общински експертни съвети без да е проведено обществено обсъждане както се изисква съгласно чл. 127, ал. 1 от ЗУТ. Поисках и информация дали Кмета Кирил Йорданов е позволил последващо проектиране на база така приетия ОУП, както позволява чл. 133, ал. 7 от ЗУТ.
След завеждане на дело от страна на СОПА и ПП Зелените срещу заповедта на бившия Областен Управител Христо Контров за определяне на Холдинг Варна за купувач на 122 дка от Морската градина и крайбрежната ивица на Варна, в материалите по делото бяха приложени и двете оценки на земята, предхождащи продажбата. Оценките са направени април месец 2009г. и се позовават на действащия ОУП на Варна, като за такъв е представен именно незаконосъобразно приетия ОУП, ноември месец 2008г. без обществено обсъждане! На база на това е прието, и че територията обявена за продажба няма подробен устройствен план и е с неясно бъдеще от където и цената не може да бъде особено висока!
http://sopa.bg/request.php?518
От тези събития става ясно, че старателно укривания проект за ОУП, освен че изолира гражданите от процеса на вземане на решения и ги лишава от елементарни граждански права за достъп до предвидените за тях услуги, той става също така инструмент за извършване на последващи закононарушения, костващи огромни финансови загуби за държавата.
С малко упоритост и помощта на Програма достъп до информация и СОПА делото за достъп до ОУП и допуснатите последващи проектирания бе спечелено и в Административен съд Варна и във Върховен съд Варна. Така освен, че се предизвика обществено обсъждане на проекта, ми беше предоставен и вариантът на ОУП одобрен на 20-21 ноември от национален и общински експертни съвети, който вариант се различава от обявения за обществено обсъждане и който е определен като действащ и в двете оценки за продадените на Холдинг Варна 122 дка. от Морска градина и крайбрежна ивица. Сега лесно могат да се проследят разликите между двата проекта на цялата територия на общината и да се прецени чий интереси защитават те. Също така ми бе предоставен отговор, че „след извършена служебна справка в Дирекция „АГУП” установихме, че Кмета на Община Варна не е издавал заповеди на основание чл. 133, ал. 8 във връзка с ал. 7 от същия член на ЗУТ”. Тази новина е добра, защото все още ничии добре застъпени интереси в ОУП не са се възползвали от възможността за последващо проектиране преди още обществеността да си е казала мнението за проекта. От друга страна обаче става ясно, че за крайбрежната ивица на Варна не е издадено разрешение за проектиране съгласно новия ОУП и територията си е със статут на „Градска брегова зона”, съгласно действащото зониране на Варна от 1999г. както и съгласно одобрения по това зониране подробен устройствен план от 2002г. Както знаете този подробен устройствен план бе представен на нарочна пресконференция от арх. Жечев, арх. Куцарова, инж. Икономов и Холдинг Варна. Всичко това прави оценките на продадената земя, които се позовават на новия ОУП като действащ и на отсъствие на подробен устройствен план неверни..
Със заявление от 10.11.2009г. поисках достъп до протоколите от заседанията на общинския експертен съвет в двата му състава – по ЗУТ и по ЗУЧК и издаваните от Община Варна разрешения за строеж със заличени лични данни в тях. Съгласно т.38 от Методически указания за задачите, устройството и работата на архитектурно-градоустройствените комисии при общините от 31.03.1997 г., достъп до документите по т.37 от същите указания, в която са описани и протоколите от заседанията, се осигурява на представители на всички печатни и електронни медии в страната, освен ако документите не попадат в Списъка на фактите, сведенията и предметите, които съставляват държавна тайна. Разрешенията за строеж също са публични и тяхното изписване на табла до обектите е задължително.
Ето как Община София качва тази информация на сайта си:
Проекти, свързани с геодезически работи, архитектурно наследство и реклама, свързани с геодезически работи
Разрешения за строеж
Но Община Варна ми отказа достъп до тази информация и аз отново обжалвах отказа на Община Варна пред Административен съд Варна. Предстои насрочване на дело. За сега остават в тайна за данъкоплатеца решенията вземани относно строителството на територията на Община Варна.
Остава ни да се надяваме Община Варна да се прослави само с броя спечелени „Срамоти”, а не и с броя извършени закононарушения.
арх. Калина Павлова
член на Управителния Съвет на Съюза на архитектите в България, Дружество Варна
член на ОЦОСУР
тел. 0899229006