|
Данните отразяват промяната в цените на жилищата в областните центрове, както и в страната като цяло. Обикновено те се различават от пазарната информация, тъй като отчитат не реалната продажна цена, а тази която се вписва при нотариалното оформяне на сделките за покупко-продажба, т.е. обикновено не повече от данъчната оценка на имотите.
От данните на НСИ се вижда, че средното увеличение на цените на жилищата у нас през първото тримесечие на 2008 г., на база стойностите за последните три месеца на предходната година, е 6,8 на сто. Средната цена за страната е нараснала от 1216,85 лв. на кв.м в края на декември до 1299,95 лв. на кв.м в края на март.
Най-високи цени на имотите през наблюдавания период са регистрирани в столицата София, 2163,17 лв. на кв.м, следвана от Варна с 2099,33 лв. и Бургас с 1647 лева. В края на март, най-ниска е била средната цена на жилищните имоти в София - област, 677,83 лв. на кв.м, но това е и един от регионите със сравнително висок ръст в цените - 16,3 на сто. Съвсем малко по-скъпи са били жилищата в Кюстендил, 678,50 лв. на кв.м, при регистриран ръст от едва 3% за тримесечието.
Цените са в лв. на кв.м. Източник: Национален статистически институт
|
Въпреки че има най-високата средна цена на жилищата за цялата страна, София регистрира сравнително нисък ръст от 2,4% през първите три месеца на 2008 г. в сравнение с предходното тримесечие. Запознати твърдят, че има пренасищане в предлагането в София, което, комбинирано с бавното но стабилно влошаване на условията по отпускане на ипотечни кредити, прави столицата все по-малко популярна сред купувачите.