Инвестициите в офис сектора в Европа, Близкия изток и Африка, ще нарастнат с 40% през 2010 г., показват данните от изследване на консултанската компанията "Cushman & Wakefield".
Но според експертите на компанията, въпреки това, през следващите една до две години, може да се почувства сериозен недостиг в предлагането на офис площи в региона. Причина за това е спада на инвестициите при офис площите с 35% през миналата година.
От "Cushman & Wakefield", очакват наемите на офис площи през 2010 г. да се понижат с 5-6%.
"Възстановяването на офисния сегмент ще бъде пазар в пазара. Така например пазара в Лондон е почти възстановен, а през следващите месеци към него ще се присъединят Париж, Мюнхен, Осло и Варшава", - се подчертава в проучването.
По материали на компанията, в периода от март 2009 до март 2010 г., най-много са паднали наемните цени на офисите в България (28,8%), Ирландия ( 25,5%) и Русия (19,1%).
Ръст на наемите на офиси през същия период имаше само в Турция (5,1%) и Австрия (2,2%).
Що се отнася до сегмента на търговските имоти в Европа, Близкия Изток и Африка, според експертите се очаква наемните нива да се понижат с 3-4%, но в края на настоящата година ситуацията ще се стабилизира.
Според "Cushman & Wakefield", от март 2009 до март 2010 г., най-значителният спад в размера на наемите за търговски площи е бил регистриран в България (43,8%). В тройката са още Словакия (40%) и Ирландия ( 27,6%).
Най-значителното увеличение в размер на наемите за търговски площи е отбелязано в Турция (6,6%), Австрия (4,4%) и Люксембург (2,9%).
В доклада на компанията се посочва, че през 2010 г. се очаква забавяне на растежа на търсенето при складовите площи.
През тази година размерът на наемите за складови площи ще спадне с 2-3%, добавят експертите.
Проучването показва, че от март 2009 г. до март 2010 год. складовите наеми са спаднали най-много в България (25%), Ирландия (20,7%) и Турция (12%).
В същото време, цените на наемите за складове във Франция показаха леко увеличение с 1%, а в някои държави-Австрия, Финландия, Германия, Норвегия, Португалия, Словакия и Великобритания, са останали на равнищата на миналата година, се посочва в материалите на "Cushman & Wakefield".